Sidebar

Sveikos gyvensenos klausimai aktualūs daugeliui. Dažnai pasiryžusieji keisti fizinio aktyvumo ar mitybos įpročius neria į interneto platybes ieškodami aktualios bei patikimos informacijos: nuo ko pradėti, ką daryti ir kas apskritai yra sveika gyvensena. Kad informacijos paieška taptų paprastesnė, atnaujintas VU Sveikatos ir sporto centro tinklaraštis. Ta proga apie sveiką gyvenseną ir jos naudą kalbamės su Medicinos fakulteto dekanu prof. dr. Algirdu Utkumi.

Edgaro Kurausko nuotr

Kas, Jūsų nuomone, yra sveika gyvensena? Kas ją sudaro?

Tai daugialypis dalykas: racionalios mitybos principų laikymasis, žalingų įpročių nebuvimas, tinkamas fizinis aktyvumas, tinkamas dienos režimas. Sveiką gyvenseną sudaro daugelis dalykų, kurių žmogus turėtų laikytis.

Kokia, Jūsų turimomis žiniomis, yra mūsų akademinės bendruomenės sveikatos būklė, jos tendencijos?

Mūsų akademinės bendruomenės sveikatos būklė nėra ideali. Kai kurie bendruomenės nariai turi ir žalingų įpročių (rūko), valgo nesveiką maistą, persivalgo, nesilaiko dienos režimo, vangiai užsiima fizine veikla. Kiekvienas turėtų suprasti, kad sveikata priklauso ne vien tik nuo medikų ar maisto papildų vartojimo, bet ir nuo paties žmogaus. Valgyti įvairų maistą, daugiau daržovių ir vaisių, grūdinių kultūrų produktų, mažiau cukraus ir druskos, nerūkyti, nevartoti alkoholinių gėrimų, skirti pakankamai laiko miegui, fiziniam aktyvumui – atrodo taip paprasta ir įgyvendinama. Tik kartais trūksta noro ir pasiryžimo.
Atrodo, pastaraisiais metais VU bendruomenės nariai pradeda labiau rūpintis savo sveikata. Tai gera tendencija.

Ar VU studentai gauna pakankamai žinių apie sveiką gyvenseną?

Mano manymu, Vilniaus universiteto studentai gauna nepakankamai žinių. Žinoma, jaunimas turėtų būti suinteresuotas domėtis sveika gyvensena, o informacijos šaltinių apie ją yra daug. Kitas dalykas – kaip jauną žmogų įtikinti, kad sveikos gyvensenos principų pradėtų laikytis būdamas jaunas. Tačiau kuo daugiau VU studentų būtų aiškinama, kokią žalą sveikatai daro žalingi įpročiai, nepakankamas fizinis aktyvumas, netinkama mityba, miego stoka, tuo, manyčiau, daugiau apie tai susimąstytų ir įtikėtų sveikos gyvensenos nauda. Tinklaraštis galėtų būti viena iš galimų priemonių, skatinančių sveika gyvensena domėtis dar labiau, bet jis neturi būti „skelbimų lenta“. Tik interaktyvūs ir inovatyvūs elementai gali pritraukti jauną žmogų perskaityti informaciją, išreikšti nuomonę, tapti šio proceso dalyviu.

Kiek laiko per dieną Jūs skiriate fiziniam aktyvumui? Kokia veikla užsiimate?

Du kartus per savaitę po pusantros valandos su kolegomis žaidžiame krepšinį. Kiekvieną dieną stengiuosi daugiau vaikščioti pėsčiomis, padirbėti su treniruokliu.

Kokių kitų sveikos gyvensenos principų laikotės?

Nerūkau, visiškai nevartoju alkoholinių gėrimų. Stengiuosi laikytis tinkamo dienos režimo, pakankamai laiko skirti miegui, nepersivalgyti. Valgau įvairų maistą, daugiau vaisių ir daržovių.

Ką patartumėte tiems, kurie nori pradėti sveikiau gyventi?

Jie turėtų apsispręsti, ar tikrai to nori. Jei nusprendžia, kad taip, tuomet reikia valios pastangų. Svarbi ir aplinka, artimųjų palaikymas. Būtų  puiku, jei ir jie nuspręstų laikytis sveikos gyvensenos principų. Ko dažniausiai linkime sveikindami žmogų? Geros sveikatos. O ji savaime neateina. Taigi visiems linkiu geros sveikatos, kuri tikrai bus gera, jei sveikai gyvensite.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos