23 Vilniaus universiteto bendruomenės nariai šį šeštadienį, Vilniaus pusmaratonyje įveikė savo pasirinktą bėgimo varžybų distanciją, kuriai drauge ruošėsi pastaruosius du mėnesius projekto Prisijaukink bėgimą su Arimex metu. Bene visi komandos nariai naujokai bėgime ir jiems tai buvo pirmasis jų varžybinis startas gyvenime, tačiau motyvacijos bėgioti toliau – netrūksta.
Projektas Prisijaukink bėgimą su Arimex startavo kovo 24 dieną ir iš karto sulaukė didelio susidomėjimo – dalyviai treniravosi tris kartus per savaitę, tiek su trenere doc. dr. Jūrate Armoniene, tiek savarankiškai pagal gautas rekomendacijas. Per du mėnesius be praktinių užsiėmimų, vyko ir teorinės paskaitos – dalyviai klausėsi prof. Rimanto Stuko patarimų apie mitybą sportuojantiems, o S-sporto komanda supažindino su svarbiausiais kriterijais, padedančiais išsirinkti tinkamiausią avalynę bėgimo pradžiai. Tokiu būdu projekto dalyviai gavo ne tik fizinį krūvį, bet ir vertingų žinių, padedančių saugiai ir tvariai įsilieti į bėgimo pasaulį. Projektas finišavo bėgimo renginiu Vilniuje, gegužės 24 d., kuriame projekto dalyviai įveikė 5 arba 10 km distancijas. 12 projekto dalyvių rinkosi 5 km distanciją, kiti - 10 km trasą.
Tikslu tapo pasirinkta trasa ir noras atrasti bėgimą
Daugelis komandos narių dar iki projekto pradžios svajojo pradėti bėgioti, tačiau ilgą laiką jiems pritrūkdavo motyvacijos ar drąsos – bėgimas atrodė skirtas tik patyrusiems sportininkams, o pradėti savarankiškai būdavo nedrąsu. Kai kurie svarstė apie pirmąjį žingsnį, bet nežinojo, nuo ko pradėti. Viskas pasikeitė, kai Vilniaus universiteto bendruomenės nariams buvo pasiūlytos nemokamos bėgimo treniruotės naujokams – jos subūrė skirtingo fizinio pasirengimo žmones, kurie ieškojo ne tik judesio, bet ir palaikančios aplinkos. Šią Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro iniciatyvą finansavo „Arimex“ vardo neliečiamojo kapitalo subfondas, skirtas VU bendruomenės judumui ir sveikatingumui skatinti.
„Bėgimas man visuomet atrodė itin stipraus fizinio pasirengimo reikalaujanti sporto šaka, todėl bėgimą aš aplenkdavau dviračiu, šokiais ar tiesiog rimtu pasivaikščiojimu“, – atvirai pasakoja projekto dalyvė Rasa. – „Šios bėgimo treniruotės leido man suprasti, kad bėgti galima ir reikia visaip, bet taip, kad bėgimas teiktų džiaugsmą.“
Kaip veikė projektas?
Bėgimo treniruotės vyko tris kartus per savaitę – Vingio parke ir Saulėtekyje, jas vedė Vilniaus universiteto lengvosios atletikos trenerė doc. Jūratė Armonienė. Užsiėmimų metu dėmesys buvo skiriamas ne tik bėgimo technikai, bet ir taisyklingam apšilimui bei specialiesiems pratimams, stiprinantiems kūną. Svarbiausia tai, kad treniruotės buvo pritaikytos įvairaus fizinio pasirengimo dalyviams – kiekvienas galėjo bėgti savo tempu, be spaudimo, jausdamas palaikymą ir supratimą. Šį požiūrį ypač įvertino ir dalyvė Dovilė: „Labiausiai patiko, kad kiekvienas yra skatinamas veiklas daryti savo tempu.“
Dalyvių patirtys: nuo abejonių iki pasitikėjimo
Projekto grįžtamojo ryšio atsiliepimai rodo, kad šios treniruotės keičia ne tik kūną, bet ir mąstymą. Sonata dalijasi: „Apie bėgiojimą svarsčiau jau keletą metų – visai norėjau pabandyti. Kai išgirdau apie nemokamas treniruotes, supratau: dabar arba niekada. Šis judėjimas atnešė daugiau ištvermės, naujų pratimų kūnui ir pažinčių VU bendruomenėje.“ Beatričei pradžia nebuvo lengva, tačiau kantrybė atsipirko: „Iš pradžių buvo kiek nedrąsu prisijungti, pirmosios treniruotės ypač sudėtingos, tačiau po mėnesio nuoseklaus lankymo, įsivažiavau į ritmą. Pasidarė įdomu stebėti savo pačios progresą.“
Akvilė, jau seniau sportavusi, rado čia būtent tai, ko ilgai trūko – bendruomenę ir pasitikėjimą savimi: „Vis dar nedrįsdavau prisijungti prie masinių bėgimų – atrodė, kad tai skirta tik „tikriems tikriems“ sportininkams. Dabar jau ne tik 5 ar 10 kilometrų, bet ir pusmaratonis atrodo pasiekiamas. Daug džiaugsmo suteikė – žmonės.“
Bėgimas su bendraminčiais – motyvacija, kuri įkvepia
Treniruotėse išryškėjo komandos jėga. Kaip pabrėžė VU darbuotoja Vilma: „Tik komandoje pamatai, kokie visi skirtingi – prie ko norisi šlietis, kad gerintum savo pačios rezultatą, ir ką reikėtų palaikyti, kad nedingtų noras treniruotis. Mane džiugina, kaip pakankamai lengvai pavyko taip greitai ugdyti ištvermę ir kantrybę.“ Bėgimo vietos – gamtos apsuptyje – taip pat darė savo: „Treniruotės vyko gamtoje: Vingio parke ir Saulėtekyje – tai veikė lyg energijos šaltinis: gaivus oras, medžių ošimas ir žalumos apsupti takai“, – sako Akvilė.
Pabaigai – padrąsinimas: ženkite pirmą žingsnį
Kiekviena istorija šiame projekte – tai mažas žingsnelis į sveikesnį, laimingesnį gyvenimą. Ne visi turi tikslą nubėgti maratoną, bet kiekvienas nori jaustis stipresnis, ir anot apklausos rezultatų – tai pavyko padaryti visiems. Ir tai – jau pakankama priežastis pradėti bėgioti. Kaip sako Rasa: „Nekeliu sau tikslo įveikti maratoną, bet žinau, kad kiekvienas kelias prasideda nuo pirmojo žingsnio.“
Dėkojame VU fondui, treniruotes vedusiai VU lengvosios atletikos trenerei dr. Jūratei Armonienei, S-Sportas komandai už patarimus renkantis bėgimui skirtą avalynę, VU Medicinos fakulteto prof. Rimantui Stukui už itin vertingas paskaitas apie mitybą ir kiekvienam bėgusiam ir skyrusiam savo laiką, kad šis projektas pasisektų.