Jau ketvirtąjį kartą Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centras bendradarbiaudamas su Lietuvos orientavimosi sporto federacija organizuoja orientacinį žaidimą, skirtą aktyviai paminėti Universiteto gimtadienį. Kviečiame skaityti pokalbį su Vilniaus universiteto orientavimosi sporto treneriu Romualdu Kniukšta, kuris dalinasi savo kelione į orientavimosi sportą, trenerio patirtimi, šio sporto nauda kiekvienam iš mūsų ir įžvalgomis apie artėjantį Universiteto gimtadienio žaidimą.
Treneri, kaip susidomėjote orientavimosi sportu?
„Mano tikroji trenerio specializacija įgyta dabartiniame Sporto universitete yra irklavimas; orientavimosi sportas buvo tik kaip papildoma disciplina. Orientavimosi sportą rimčiau išbandžiau prieš daugiau nei 15 metų. Mokyklos laikais buvo nedidelių užuomazgų, smulkių varžybų, bet tada nebuvo galimybių normaliai lankyti, nebuvo orientavimosi sportas toks populiarus kaip dabar. Praėjo nemažai laiko, kol ryžausi vėl išbandyti. Man šis sportas tiko - patiko jo dinamika, reikalingas greitas mąstymas, koncentracija, ir be abejo, buvimas miške, žemėlapiai. Tai iškart užkabino ir nuo to laiko aktyviai dalyvauju įvairiose orientavimosi sporto varžybose, įvairiuose čempionatuose ne tik bėgte, bet ir MTB dviračiais, o žiemos laikotarpiu esant sniego ir slidėmis. Vėliau pradėjau kuruoti ir orientavimosi sportą VU.“ – pasakoja treneris R. Kniukšta.
Kuo orientavimosi sportas yra ypatingas, kokią naudą jis teikia?
„ Orientavimosi sportas labai dinamiška, įdomi sporto šaka, kurioje neužtenka greitai bėgti, važiuoti dviračiu ar slidinėti, bet reikia ir greitai orientuotis, „skaityti“ žemėlapį, priimti greitus sprendimus pasirenkant geriausius prabėgimus ir be abejo neprarasti koncentracijos visos distancijos įveikimo metu. Tai ištvermės sporto šaka, bet kartu lavinanti ir protinius gebėjimus, mąstymą, reikalaujanti susitelkimo, greito apsisprendimo.“ – sako R. Kniukšta.
Koks įsimintiniausias Jūsų kaip trenerio ar sportininko nuotykis orientavimosi varžybose?
„Įsimintiniausi nuotykiai iš orientavimosi varžybų dažnai susiję su netikėtais susitikimais su tikraisiais miško gyventojais, – pasakoja treneris. – Esu dukart akis į akį susidūręs su solidžiais raguotais briedžiais – laimei, jie greitai dingo iš akiračio. Ne kartą teko išvysti ir šernus, o stirnos miške – beveik kasdienybė. Ačiū Dievui, vilkų ir meškų dar neteko sutikti.“ Anot jo, dar daugiau adrenalino suteikia naktiniai orientavimosi čempionatai, kurie palieka itin ryškius įspūdžius.
Vilniaus universitetas švenčia savo gimtadienį organizuodamas orientacinį žaidimą. Kuo šis renginys ypatingas ir kokių siurprizų gali tikėtis dalyviai?
Šiais metais, balandžio 5 d. rengiamas VU 446-to gimtadienio orientavimosi žaidimas, kurio starto ir finišo vieta prie Gyvybės mokslo centro (Saulėtekio al. 7). Varžybų dalyviai likus 15 min. iki starto gaus popierinį, neperšlampantį A3 formato žemėlapį. Šios 15 min iki starto – laikas, skirtas pasiplanuoti maršrutą pasirenkant kontrolinių punktų (toliau KP) rinkimo tvarką. Žemėlapyje bus iš viso 46 KP, kurie sukabinti Saulėtekio, Antakalnio, Žirmūnų, Baltupių, Jeruzalės, Santariškių, Valakampių rajonų įdomesniuose taškuose. Kiekvienas KP turės trumpą aprašymą legendoje, kuri bus patalpinta ant žemėlapio. Kiekvienas surastas KP duos tam tikrą skaičių taškų. Kuo punktas tolimesnis – tuo taškų skaičius didesnis (pavyzdžiui, KP kurių numeriai nuo 30 iki 40 suteiks 30 taškų, nuo 40 iki 49 atitinkamai 40 taškų. ir t.t.). Laimės komanda surinkusi daugiausia taškų. Jei komanda netilps į 2 val. varžybų laiką, jai bus skiriami baudos taškai (1 min. minus 10 taškų). Šis žaidimas – tai puiki galimybė išbandyti orientavimosi sportą – įsitikinęs treneris.
Ar reikia specialaus pasiruošimo norint dalyvauti orientaciniame žaidime, ar jis tinkamas ir visiškiems naujokams?
„Specialaus pasirengimo orientaciniam žaidimui tikrai nereikia – kontrolinius punktus galima rinkti ir einant pėsčiomis, – ramina treneris R. Kniukšta. – Svarbiausia tiesiog pasiryžti dalyvauti ir išbandyti save.“
Jis pataria patogiai apsirengti ir apsiauti, su savimi turėti lengvą kuprinę su vandeniu, keliais užkandžiais – riešutais ar energijos batonėliais, taip pat rašiklį, rašantį ant slidaus popieriaus. „Na, ir, žinoma, nepamirškite geros nuotaikos – be jos jokia orientavimosi patirtis nebus tokia smagi!“ – šypsosi treneris.
Ką patartumėte tiems, kurie po šio žaidimo susidomės orientavimosi sportu ir norės prisijungti prie Vilniaus universiteto komandos ar tiesiog išbandyti daugiau orientavimosi sporto galimybių?
Kiekvieną pirmadienį – ketvirtadienį 16.00 val. galima atvykti į VU orientavimosi sporto treniruotes, adresu Saulėtekio al. 26 ir išbandyti stacionarias orientavimosi trasas Aukštagirio (Saulėtekio) miške. Taip pat susidomėjusius orientavimosi sportu kviečiu prisijungti prie įvairių renginių ir treniruočių įvairiose Vilniaus vietose.
Artėjantis orientacinis žaidimas – puiki proga išbandyti save, patirti nuotykių ir aktyviai paminėti Vilniaus universiteto gimtadienį. Registracija atvira iki balandžio 4 d.