Orientavimosi sportas – fizinės ir psichinės sveikatos šaltinis

Atsėlinus rudens šalčiams nesislėpkite namuose. Šiuolaikinis orientavimosi sportas – tai puikus būdas derinti sveiką ir aktyvų laisvalaikį, poilsį gamtoje, o tuo pačiu pasirūpinti savo fizine bei psichine sveikata.

Orientuojantis neužtenka vien tik greitai bėgti (jei tai – orientacinis bėgte), važiuoti dviračiu (jei tai – orientavimasis dviračiais) ar slidinėti (jei tai – orientacinis slidėmis), bet ir tuo pačiu metu būtina galvoti, mąstyti.

Sėkmingą rezultatą lemia gebėjimas greitai įsisavinti informaciją ir skaityti žemėlapius. Amžius, greitis ar didelė fizinė ištvermė ne visada yra pergalės garantas, tad patirtis ir tiksliai pasirinktas maršrutas gali nulemti net vyresnio amžiaus dalyvių pergalę prieš jaunesnius bei pajėgesnius varžovus.

Orientavimosi sportas įtraukia:  sėkmingai surastas kontrolinis punktas suteikia puikias emocijas, o įveikta trasa – džiaugsmą, norą vėl išbandyti kitas trasas, vietoves. Tai – viena iš nedaugelio sporto šakų, kuria gali užsiimti kiekvienas.

Beveik visose rengiamose varžybose ir čempionatuose būna paruoštos trasos nuo jauniausių 10-12 metų dalyvių iki trasų aštuoniasdešimtmečiams ir vyresniems. Vilniaus mieste ir jo apylinkėse rengiamose masinėse orientavimosi varžybose trasos būna skirtingo ilgio bei sudėtingumo: nuo lengvų, trumpų pradedantiesiems iki sunkesnių, ilgesnių pažengusiems orientacininkams.

Orientavimosi sportui nereikalingos ypatingos sąlygos. Jis gali būti vykdomas beveik visur, pradedant parkais, lygiu mišku ir pievomis, baigiant kalnuotu kraštu ar net dykumomis.

Tai nėra brangus sportas. Kompasas, žemėlapis ir sportui tinkanti apranga – tai viskas, ko reikia norint pradėti orientuotis. Orientavimasis – tai puiki priemonė aktyviai pailsėti po dienos darbų arba mokslų, tuo pačiu su gerom emocijom daugiau laiko praleisti gamtoje, susipažinti su orientavimosi sportu bei įveikti miškuose išsidėsčiusias trasas.

Be to, tai sporto šaka, kurios metu gaunamą fizinį krūvį riboja protinis darbas, nes įveikiant trasą reikia sekti žemėlapį ir galvoti, kokiu maršrutu geriausia surasti reikalingą kontrolinį punktą – dėl to gerokai sumažėja gaunamas fizinis krūvis ir pakenkti sveikatai dėl per didelio ar intensyvaus krūvio beveik neįmanoma.

Savo ruožtu šis sportas ugdo mąstymo greitį , „aštrumą“ ir labai naudingą ypatybę  – greitą apsisprendimą.  Patyrę sportininkai orientacininkai išsiugdo gebėjimą akimirksniu įvertinti trasos ypatumus ir dideliu tempu įveikdami trasą lengvai sekti žemėlapį bei nesunkiai išlaikyti teisingą trasos įveikimo kryptį.

Kviečiame aktyviai dalyvauti Vilniaus mieste ir jo apylinkėse organizuojamuose orientavimosi  „antradieniuose“, „ketvirtadieniuose“ bei kitose orientavimosi sporto varžybose ir renginiuose.

Straipsnio autorius – VU orientavimosi sporto treneris lekt. Romualdas Kniukšta

vortex_system_user_195.182.86.155: