RSS

Tinklaraštis "Į SVEIKATĄ" - apie sveikatą ir sportą

VU Sveikatos ir sporto centro tinklaraštis apie sveikatą ir sportą

Ką daro sporto medicinos gydytojas?

Nors užsienio šalyse šios specializacijos gydytojai didžiausią dėmesį kreipia sportinių traumų diagnostikai bei gydymui ir dėl šios priežasties jie dažniausiai lyginami su ortopedais-traumatologais ar chirurgais, tačiau jų kompetencija leidžia kur kas daugiau.

Vertina organizmo pasirengimo ir galimybių ribas

Mūsų, sporto gydytojų, įrankių paletėje yra gausybė diagnostikos priemonių, nuo fizinių testų – raumenų jėgos, lankstumo, ištvermės bei anatominių-morfologinių rodmenų nustatymo ir apskaičiavimo, iki labai specializuotų ir sudėtingų instrumentinių tyrimų – spiroveloergometrijos (kuomet nustatomas organizmo deguonies pasisavinimas bei anglies dvideginio pasišalinimas), kurios metu galime įvertinti organizmo fizinį pasirengimo lygį ir aerobines bei anaerobines fazes, ar izokinetinių jėgos matavimo aparatų (kuomet nustatomas simetrinių raumenų jėgos pasiskirstymas), leidžiančių matyti kūno fizinį pasirengimą arba galimus jėgos ir apkrovos disbalansus.

Visų šių priemonių dėka mes galime nurodyti žmogaus organizmo ribas ir rekomenduoti tinkamiausius fizinius užsiėmimus.

Sudaro sporto ir fizinių traumų prevencines programas

Visgi dažnai susiduriame su didele problema – staigiu žmonių noru ir užsidegimu užsiimti sportine veikla, o dėl neteisingos avalynės pasirinkimo, dėl tinkamo apšilimo stokos ar kitokio organizmo psichologinio ar teorinio nepasiruošimo įvyksta dauguma sportinių traumų – nuo Achilo sausgyslės uždegimo iki sunkios stuburo išvaržos.

Profesionaliems sportininkams dažniau problemų kyla dėl bendro fizinio pasirengimo stokos, nors specializuotose rungtyse jų rezultatai būna puikūs – krepšinio žaidėjų viršutinės kūno dalies treniruotumas bei koordinaciniai gebėjimai visuomet puikiai vertinami, tačiau nugaros raumenų treniruotės dažnai pamirštamos. Todėl greito žaidimo eigoje dėl staigių judesių didėja rizika įvykti nugaros išvaržai. Jūsų sporto medikas gali jums padėti pasiruošti jūsų pasirinktam sportui su itin maža įvairių sportinių traumų rizika.

Pritaiko mitybos programą

Kaip viena sporto rūšis nėra lygi kitai, taip ir vienas maisto racionas nėra lygiavertis kitam. Jei užsiimate sportine veikla svorio sumažinimo tikslu, norėdami priaugti liesosios kūno masės ar bendros sveikatos gerinimo tikslais, toks požiūris kaip „valgyk mažiau riebalų“ ar „čia tik baltymų suvartojimą reikia padidinti kelis kartus ir bus gerai“ ne visada yra teisingas ir kartais gali būti net regresyvus, neleisiantis niekaip pasiekti savo užsibrėžto tikslo.

Medicininis išsilavinimas suteikia mums žinių apie organizmo fiziologiją ir biochemiją fizinės apkrovos metu bei leidžia esamų rodiklių pagalba žmogui rekomenduoti optimalų mitybos planą.

Be viso to, sporto medicinos gydytojas visuomet yra žvalus ir laimingas su savo klientais, kadangi į jį kreipiasi žmonės, turintys motyvacijos ir noro iš savęs išgauti daugiau bei siekti aukštesnių rezultatų. Kaip jau žinome iš populiariojo mokslo, fizinis aktyvumas padeda išsiskirti endorfinams ir dopaminui – laimės hormonams; kaip gi galima būti nusiminusiam, kuomet tave supa tokie žmonės?

Kur kreiptis?

Taigi, išlieka paskutinis ir svarbiausias klausimas – kur gi galima rasti šių sveikatos specialistų ir pasinaudoti jų paslaugomis? Turiu pastebėti, kad dauguma šios specialybės gydytojų dirba sporto centruose ir savo žinias pritaiko aukštos kvalifikacijos ir profesionaliems sportininkams. Tačiau iki šiol eiliniams piliečiams jie yra prieinami tik privačiuose medicinos centruose arba universitetinėse ligoninėse.

Kadangi sporto ir sveikatingumo kultūra vis labiau ateina į madą ir to naudą pradedama matyti ilgalaikiame sveikatos priežiūros kontekste, svarba steigti daugiau vietų, kur jų paslaugomis galėtų pasinaudoti kiekvienas norintis pradėti arba tęsti savo sportinę veiklą tai darydamas „pamatuotai“, yra vis labiau akcentuojama aukštesniuose valstybiniuose sluoksniuose ir reikalai šiuo klausimu juda į priekį.

Vilniaus regione didžiausią darbą šiuo klausimu atlieka VU Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centras. O ateityje, prisidedant VU Sveikatos ir sporto centrui, tokio pobūdžio konsultacijos turėtų būti prieinamos ir universiteto bendruomenei.

6
1
vortex_system_user_88.223.71.57:
a:2:{s:5:"liked";s:5:"liked";s:8:"disliked";s:10:"nodisliked";}
vortex_system_dislikes:
1
vortex_system_user_78.58.174.126:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_likes:
6
vortex_system_user_77.90.70.17:
a:2:{s:5:"liked";s:5:"liked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_84.15.177.188:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_88.223.41.53:
a:2:{s:5:"liked";s:5:"liked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_84.15.186.223:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_85.255.104.176:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_90.131.47.35:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}
vortex_system_user_188.69.199.175:
a:2:{s:5:"liked";s:7:"noliked";s:8:"disliked";s:8:"disliked";}

1 Comment

  1. pirsto itvaras Atsakymas

    Medicinos gydytojas man labai padėjo, kai po ilgo laiko kojos piršto skausmo kentėjimo, jis man rekomendavo pradėti nešioti piršto įtvarą, nes pasirodo, kad tai ne šiaip skausmas, o trauma! Todėl, rekomenduoju nenuvertinti šios srities gydytojų ir kreiptis į juos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rašykite mums: sveikata.sportas@ssc.vu.lt