Juozas Saplinskas copy

JUOZAS SAPLINSKAS

1942 02 09 – 2016 06 22

2016 m. birželio 22 d. 20 val. 15 min. nustojo plakusi žinomo sporto mokslininko, ilgamečio Vilniaus universiteto Kūno kultūros ir sporto katedros (vėliau – Sporto centro) vadovo, habil. mokslo daktaro, profesoriaus Juozo Saplinsko širdis.

J. Saplinskas gimė 1942 m. vasario 9 d. Vorėnuose, Kuktiškių vlsč., Utenos apskrityje. Jaunystėje buvo geras lengvaatletis, pirmasis treneris – A. Krasaitis. 1966 m. baigė tuometį VVPU, 1966–1992 m. dirbo VU Kūno kultūros katedros dėstytoju, docentu (1974 m.), profesoriumi (1988 m.). 1980–1981 m. stažavosi Kopenhagos universitete, 1991–2000 m. dirbo VU Kūno kultūros centro vedėju, nuo 2000 m. – VU SSC profesoriumi. 1972 m. apgynė biologijos mokslų kandidato (dabar – daktaro) disertaciją, o 1985 m. Baltarusijos MA Fiziologijos institute – ir habil. daktaro disertaciją tema „Žmogaus motorinių vienetų fiziologinė charakteristika“. Mokslinių tyrimų sritys: žmogaus griaučių raumenų metodinių tyrimų metodikos, periferinio neuromotorinio aparato, veikiamo fizinių krūvių, funkcinių pokyčių problemos. S. Saplinskas parašė nemažai metodinių mokymo priemonių, knygų, monografijų, vadovėlių. Svarbiausios iš jų: „Žmogaus motorinių vienetų fiziologinė charakteristika“; „Monografija“ (rusų kalba, 1990 m.), „Griaučių raumenys, molekulės. Judėjimas“ (1994 m.), „Eletromiografinių žmogaus tyrimų technologiniai sprendimai“ (2009 m.). Jo moksliniai straipsniai buvo dažnai spausdinami prestižiniuose mokslo leidiniuose, mokslo žurnale „Ugdymas. Kūno kultūra. Sportas“ (nuo 1998 m.), „Sporto moksle“ (nuo 1995 m.) ir t. t. Taip pat buvo įvairių redakcijų kolegijų narys ir pagrindinis daugelio disertacijų gynimo oponentas, mokslinių darbų vadovas.

Už aktyvią ir produktyvią pedagoginę veiklą J. Saplinskas ne kartą buvo apdovanotas įvairių organizacijų – LTOK, Studentų sporto asociacijos, KKSD – garbės raštais ir diplomais, kitomis įvertinimo regalijomis.

J. Saplinskas su žmona Vida užaugino ir į mokslus išleido vienturtę dukrą Vilmą, kuri sėkmingai baigė VU Medicinos fakultetą ir sukūrusi šeimą savo tėveliams padovanojo tris gražias atžalieles-anūkieles, kuriomis velionis dažnai didžiuodavosi.

VU Sveikatos ir sporto centro pedagogų ir aptarnaujančiojo personalo kolektyvas bei daugelis VU darbuotojų ilgai prisimins šį nuoširdų, talentingą pedagogą, mokslininką, habilituotą mokslų daktarą, profesorių, sumanų ir tolerantišką ilgametį VU Kūno kultūros katedros ir Sporto centro vadovą.