Sidebar

97da398bed623feb4f5ac7e3dfeebb6b079c4001

Lietuvių alpinistai, kurių grupės daugumą sudarė Vilniaus universiteto Žygeivių klubo alpinistai, surengė žygį Pietvakarių Pamyre, kurį Tarptautinė sportinio turizmo federacija rengiamame čempionate pripažino geriausiu. Tai – vienas seniausių ir reikšmingiausių pasaulio čempionatų šioje sferoje, o toks lietuvių pasiekimas – istorinis ir kol kas aukščiausias šioje srityje.

2018 m. liepos – rugpjūčio mėnesiais šeši Lietuvos alpinistai (VU Sveikatos ir sporto centro instruktorius Juras Jorudas, Saulius Damulevičius, Laurynas Marcinkus, Irmantas Kašalynas, Remigijus Baravykas ir Ramūnas Songaila)  leidosi į Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirtą VI kategorijos (sudėtingiausia) kalnų žygį Pietvakarių Pamyre (Tadžikija).

Per 25 kalnų žygio dienas grupės nariai, nešini sunkiomis kuprinėmis, pėsčiomis įveikė apie 150 km, įkopė į 4 viršūnes (3 iš jų pavadintos lietuviškais vardais), perkopė 10 perėjų. Penkios iš jų buvo praeitos naujais maršrutais, joms suteikti lietuviški vardai: Vasario 16-osios (5650 m), Lietuvos 100-mečio (5900 m), Žygeivių (5180 m), Baltijos (5040 m) ir Ragučio (4807 m).

Tarptautiniame sportinio turizmo čempionate, kuris šiemet vyko Baltarusijos sostinėje Minske, kalnų turizmo kategorijoje konkuravo apie 20 pateiktų ataskaitų. Teisėjai žygių maršrutus vertino pagal 5 svarbiausius kriterijus: sudėtingumą, naujoviškumą, saugumą, intensyvumą ir reikšmingumą kalnų turizmo sektoriui. Lietuvių žygis buvo įvertintas geriausiai ir smarkiai aplenkė konkurentus.

„Tai – reikšmingas pasiekimas. Šis laimėjimas nebuvo siurprizas, nes stebėjome kitų pasaulio lyderių praėjusių metų žygius, todėl panašaus rezultato ir tikėjomės“, – sako žygio sumanytojas ir grupės vadovas Juras Jorudas.

8e9a2bcfa2efeed998e86a6b2f1eda9225d29589

Vis dėlto vienas geriausių ir aktyviausių Lietuvos alpinistų teigia, kad tokio pobūdžio žygiai – senosios kartos alpinistų palikimas. Postsovietinėms valstybėms jie nėra svetimi, tačiau vakariečiai kalnuose renkasi ne žygius, o trekus ar ekspedicijas, kurių tikslas – viena konkreti viršūnė. Tikėtina, kad ateityje tokio pobūdžio žygių, į kurį pernai leidosi lietuviai, nebeliks, nes naujosios kartos alpinistai ar žygeiviai mieliau rinksis vadinamuosius „Light and Fast“ tipo žygius.

„Panašių žygių tikslas yra ilgas ir sudėtingas maršrutas per kalnus, todėl Tarptautinis sportinio turizmo čempionatas bene vienintelis pasaulyje, kuriame vertinami tokio pobūdžio žygiai. Be to, pateikę ataskaitą šiam čempionatui esame tikri, kad mūsų naujai perkoptos perėjos ir duoti lietuviški vardai bus užfiksuoti tarptautiniu lygmeniu, taps prieinami užsienio bendruomenei. Mums tai svarbiau nei pats apdovanojimas“, – dalyvavimo tokiame čempionate priežastis vardina J. Jorudas.

Šiame čempionate lietuviai jau yra buvę prizininkais (1967 m., 2012 m. ir 2015 m.), tačiau aukščiausio apdovanojimo iki šiol nėra gavę.

Šaltinis: Lietuvos alpinizmo asociacija
Foto: iš asmeninio archyvo

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos